1000 TL üzeri kargo bedava

1000 TL üzeri kargo bedava

Saçlarımızı Nasıl Temizleyeceğiz?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Hepimiz saçlarımızın temiz, sağlıklı ve güzel görünmesini istiyoruz. Saçlarımızı çevreye, sağlığımıza zarar vermeden nasıl temizleriz diye anlamak için şampuan ve saç sabunu içerik ve kimyasına bakalım istedik. Her zaman ilk ve temel hedef tüm ailemiz için minimum kimyasal maruziyeti olmalıdır. O yüzden herhangi bir saç sabunu ve şampuanı etiketinde içeriklere baktığınızda içerik bilgilerini anlamak çok önemlidir. Bu içerikleri doğru yorumlayarak sizin ve aileniz için en uygun saç temizleyicisine karar verebilirsiniz.

Bir şampuan veya saç sabunu saç derisinin ve saçların birincil işlevi olarak temizlenmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda saçları iyileştirmek ve güzelleştirmek için hizmet eder. Bunu başarmak için, doğru orandaki çeşitli bileşenler, farklı saç tipleri ve saç ihtiyacı olan kişiler için uygun olan hazırlanır.

ŞAMPUAN:
Şampuan hayatımıza 1930 yıllarında girmeye başladı. Öncesinde sabun saç temizliğinde kullanılan tek seçenek iken modernleşen yaşam ile market rafları hem saç sabunları ve hem de türlü türlü şampuan çeşitleri ile dolup taşmaktadır.
Şampuan içerikleri:
İçeriklerin listesi yönetmeliklere göre kullanım yüzdesi çok olandan az olana göre sıralanır yani başta gördükleriniz genelde şampuanların genel içeriği hakkında fikir verecektir.

1.Köpük yapıcı( yüzeyaktif maddeler):
Sudan sonra içerikte sırasıyla belirtilen baştan genellikle 3.ve 4. sıraya kadar kısımda yüzey aktifler yeralır.
Lauryl sulfates,Laureth sulfates, Sarcosines, Sulfosuccinates, Amphoacetates, Glucosides, Cocamidopropyl betaine
Bu gruptan betain, sulfosuccinate, glucoside nispeten yumuşak etkili, cilt uyumu iyi olan yüzey aktiflerdir ve genelde bitkisel kaynaklardan üretilir.

2. Saç yumuşatıcıları:
Saçların temizlendikten sonra kolay şekil alması,uçuşmaması,tarama kolaylığı için eklenen katkılar şunlardır.
hydrolyzed ipek ve hayvansal protein, glycerin, dimethicone, simethicone, polyvinylpyrrolidone, propylene glycol, and stearal -konium chloride
Dimethicone ve türevleri silikon katkısıdır,tercih edilmemesi önerilir, bu gruptan en masum olanı bitkisel gliserin içeriğidir.

3.Kıvam verici ve opaklaştırıcılar:
şampuanın fiziksel görünümünü düzenleyen temizleme etkisine katkısı olmayaniçeriktir,kremsi his vermek için ürün opaklaştırıcı ile beyaz görünüm sağlanır.
glycol distearate,sodium chloride, PEG-150 distearate
burada tercihinizi şeffaf,sadece sodyum klorür ( tuz) ile kıvam verilmiş bir şampuan tercih ederek kimyasal maruziyetini azaltabilirsiniz.

4. Su yumuşatıcılar:
Polyphosphates and ethylenediaminetetra-acetic acid ( edta ) suyun yumuşatılarak saçta kalıntı bırakmaması için eklenir. Kullanım yüzdesi epey düşük olan bu katkı içeik listesinin genelde en sonlarına doğru yeralır,suyunuz çok kireçli değilse olmasa da olur içerikte.
5. ph Ayarlayıcılar:
Genelde yine sonlarda yeralan ”sitrik asit ” ürün pH ının saç ile uyumlu olması için eklenir.Zararsızdır.Eğer sitrik asit dışında başka asitler yeralıyorsa tercih etmeyiniz.

6. koruyucular:
Koruyucu konusu çok önemli,suyun girdiği her formulasyon mikrobiyal kontaminasyona açık olur ve üreme başlar.Elbette ki buradaki seçimlerde de daha uyumlu koruyucular içermesi önemlidir.
sodium benzoate, potasyum sorbate, parabens, 1,3-dimethylol-5,5-dimethyl (DMDM) hydantoin, tetrasodium EDTA, methylisothiazolinone, or MIT and Quaternium-15 gibi içerikleri görebilirsiniz,bu listeden nispeten uyumlu olanlar sodyum benzoate,potasyum sorbate koruyucularını tercih edebilirsiniz.

7.özel katkılar:
vitaminler,bitkisel extract,proteinler bu sınıfta yeralır ancak şampuanın cilt ile temasının kısalığını düşünürsek ve bu tarz katkıların listenin sonunda yeraldığını yani kullanım yüzdelerinin genelde pazarlama amaçlı olarak eklendiğini belirtmek isteriz.

8.parfüm:
parfüm ve beraberinde non alerjen parfüm değilse parfüm alerjenlerini getirir.Bu alerjen listesi aşağıdaki gibidir
Alpha isomethylionone Hexyl cinnamal
Amyl cinnamal Hydroxycitronellal
Amylcinnamyl alcohol Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde (Lyral)
Anisyl alcohol Isoeugenol
Benzyl alcohol Limonene
Benzyl benzoate Linalool
Benzyl cinnamate Methyl 2-octynoate
Benzyl salicylate Evernia furfuracea (Treemoss) extract
Butylphenyl methylpropional (Lilial) Evernia prunastri (Oakmoss) extract
Cinnamal Coumarin
Cinnamyl alcohol Eugenol
Citral Farnesol
Citronellol Geraniol

SAÇ SABUNLARI :
Örnek içerik listesi,
Sodium Palmate (Palm Oil & Sodium Hydroxide), Sodium Cocoate (Coconut Oil & Sodium Hydroxide), Water (Aqua), Glycerin, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Adansonia Digitata (Baobab) Seed Oil,Citrus Aurantium Bergamia (Bergamot) Peel Oil, Sodium Citrate.

İster sıvı ister katı formda olsun saç sabunlarında içerik listesi oldukça sadedir.Köpük yapmak için sodyum palmate,sodyum cocoate,sodyum olivate gibi sabun içeriği kullanılır. saçı yumuşatmak için sabunlaşma sırasında çıkan gliserine ek gliserin de eklenebilir. Su içermediği için koruyucu eklenmez ,sodyum citrate gibi katkı maddeleri stabilitesini artırır. Doğal yağlarla zenginleştirilebilir.
Burada içermemesi gerekenler sodyum tallowate gibi hayvansal sabunlar,bitkisel olmayan gliserin,parfüm,titanyum dioksit gibi opaklaştırıcılar,CI koduyla başlayan boyar maddelerdir.

Sabunun saç temizleme için adaptasyon süreci biraz zaman ve sabır isteyebilir, suyun kalitesinden etkilenir ama kimyasal maruziyetini azaltan güzel bir alternatiftir.

Sonuç ve bizim önerilerimiz:
İster saç sabunu ister şampuan tercihi yaparken etiketinin detaylı incelenmesi çok önemlidir. Banyonuzda çeşit çeşit ürüne de gerek yok, saçınıza iyi gelen 2 adet şampuan veya sabunu dönüşümlü kullanabilirsiniz. Kokusuz ve boyasız ürün tercih edin. Haftada 2 günden fazla şampuan veya sabun kullanımı saç derisinin sağlığı için önerilmez.

HADİ ŞİMDİ ŞAMPUAN ETİKETLERİNİZİ KONTROL EDEREK BAŞLAYALIM!